Jánske ohne

S Jánom sa viaže veľa magických zvykov súvisiacich s letným slnovratom. 

Tradovalo sa, že na Jána majú najväčšiu moc všetky živly - zem, voda i oheň. Preto sa zvykli počas najkratšej noci roka, páliť jánske ohne a vatry. 

Jánske ohne na vrchu Straník sú našim tradičným turisticko – spoločenským podujatím. LIONS CLUB Žilina ho v spolupráci s partnermi poriada každoročne koncom júna. Na podujatie pozývame okrem členov nášho klubu a ich rodinných príslušníkov aj členov spriatelených humanitárnych klubov zo Žiliny a ich kamarátov a známych. Vítaní sú aj všetci ostatní, ktorí v čase podujatia vystúpia na vrchol Straníka. Varí sa guláš, pečie živánska pečienka a o tekuté občerstvenie tiež nie je núdza. Všetkým prítomným do uška i do tanca hrá ľudová muzika. A keď sa zotmie, nastáva tá správna chvíľa na zapálenie Jánskej vatry, ktorú vidno doďaleka.

Pozrite si fotodokumentáciu (alebo ešte širšiu fotodokumentáciu)